Super Oferta Shkollore 2013

XHAMI-I-AUTOBUZIT

Super Oferta Shkollore 2013 eshte nje pakete e plote artikujsh shkollore mundesuar nga Argjiro.

Tek dyqani Argjiro do te gjeni te gjitha artikujt me te mira shkollore te markave me te njohura si Schneider, Giotto, Pelikan, etj por edhe cmimet me ekonomike ne rajon. Ne ju ofrojme nje game mjaft te gjere produktesh dhe nje shumellojshmeri zgjedhjesh per cdo lloj produkti.

  • Canta shkolle
  • Fletore Matematike/Shkrimi
  • Stilolapsa
  • Lapsa
  • Set Vizoresh
  • Goma
  • etj

Te gjitha keto produkte e shume me shume se kaq do ti gjeni prane dyqanit tone Argjiro.

Per te gjithe klientet tani transporti per ne dyqanin tone do te behet falas me autobuzin e Viroit (nisja behet cdo 1 ore nga 18 Shtatori) nga data 1 Shtator 2013 – 1 Tetor 2013.

Mos e lini per diten e fundit, plot dhurata ju presin per te gjithe ju qe do blini prane dyqanit tone!

Argjiro ju uron nje vit te mbare shkollor!

Gezuar 28 Nentorin 2011!

Sot ne te gjitha trevat shqipe, ne ti gjitha vendet ku ka shqiptare te gjithe festojne. Te gjithe ndjejne mbi supet e tyre nje ndjenje krenarie per kombesine e tyre shqiptare. 99 vite me pare Ismail Qemali ngriti flamurin kuqezi ne qytetin e Vlores duke shenuar ne kete menyre krijimin e shtetit te pare modern shqiptar. Kjo na ben te gjitheve krenar … na ben te gjitheve ta duam kete vend kete vend, te luftojme per ta mbrojtur kete vend dhe kjo ndjenje krenarie dhe dashurie kundrejt ketij vendi qe quhet Shqiperi … sot me shume se kurre shfaqet ne cdo treve shqiptare … shfaqet ne cdo cep to botes ku ka komunitete shqiptaresh te cilet me flamuret kuqezi mblidhen se bashku per te nderuar kete flamur … per te nderuar kete vend per te cilin te paret tane luftuan kaq shume.

Continue reading Gezuar 28 Nentorin 2011!

Theodhor Kuro – I pafajshem

Shikoj lart,
shikoj qiellin
dhe kërkoj pakëz liri.
O diell më ndriço!
O zot më beso!
Jam i pafajshëm.
S’kam bërë asgjë.
S’kam mëkatuar,
s’kam tradhëtuar…
Më çliro!
Këto pranga janë
për duar gjakatare,
për krijesa errësire.
Më shiko!
Mos vallë dukem unë i tille?!
Dëgjoje zërin tim!
Dëgjoje…
është i padjallëzuar,
është zë fëmije.
Shikoi sytë e mi,
kaltersinë e tyre
dhe largoje hijen
e zezë të së keqes,
ajo vetëm dhimbje shkakton.
Ndriçoje shpirtin tim
të larë në uje të ri,
jo më tani, sepse…
unë pasqyroj vetëm pafajësi.

Kjo poezi eshte shkeputur nga libri “Andej Ylberit” (Shtepia Botuese Argjiro, 2011)

Theodhor Kuro eshte nje prej tre fituesve te cmimeve qe u ndane gjate promovimit te ketij libri. Theodhori eshte autor i shume poezive ne kete liber.

Promovimi i librit “Andej Ylberit”

Me daten 03/03/2011 ne ambientet e Kompleksi “Freskia e Viroit” Gjirokaster u zhvillua promovimi i librit “Andej Ylberit”, nje liber ky i shtypur ne shtypshkronjen Argjiro. Ky liber jo vetem u botua nga shtepia botuese Argjiro por njekohesisht dhe u sponsorizua prej saj, si nje perkrahje per te gjithe autoret e rinj ne fushen e poezise dhe prozes.

Libri “Andej Ylberit” u shkrua nga plot 100 nxenes dhe gjimnaziste nga te gjitha shkollat e rrethit Gjirokaster ku u dalluan poezi dhe vepra ne proze me vlera te larta artistike.

Gjate promovimit te ketij libri u mbajt nje fjalim hapes dhe me pas promovimi vazhdoi me leximin e disa prej pjeseve me te mira te ketij libri nga vete ata nxenes qe i kishin shkruar.

Ne fund te ketij aktiviteti u mbajt dhe nje fjalim mbylles gjate te cilit u ndane dhe tre cmime per tre shkrimtaret e rinj me te mire.

Ne, si shtepi botuese, duam te falenderojme Drejtorine Rajonale Arsimore te rrethit Gjirokaster dhe drejtorin e saj, z. Arjan Pano, per perkrahjen qe na dha ne lidhje me realizimin e ketij projekti qe per ne shenoi realizimin e nje endrre.

Theksojme se ky aktivitet do te jete nje aktivitet i pervitshem. Ky ishte vetem edicioni i pare i nje aktiviteti qe do kthehet ne tradite ne rrethin e Gjirokastres.

Per te gjithe ata qe tashme e kane librin “Andej Ylberit” ne duart e tyre do t’ju ftonim te na kontaktonit duke na dhene sygjerimet, kritikat ose idete tuaja se si mund ta permiresojme librin pasardhes.

Jeni te lutur te na kontaktoni ne adresat [email protected] ose [email protected].

Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2011!

Ketij viti i erdhi fundi dhe per te gjithe ne ka qene nje vit plot momente te veshtira dhe gjithashtu momente te bukura.

Ky vit ka qene per ne gjithashtu viti me i suksesshem bazuar ne numrin e te regjistruareve ne kete blog gjate ketij viti.

Jemi perpjekur gjate ketij viti qe artikujt tane te jene cilesore.
Jemi perpjekur gjate ketij viti qe te jemi koherente me artikujt tane duke u perpjekur te postojme gjithnje artikuj qe pershtaten me kohen dhe i permbahen tematikes se librave shqiptare.

Jemi perpjekur kete vit qe ta pasurojme edhe me shume fondin e arte te gjuhes shqipe dhe kemi luftuar gjithnje per mbrojtjen e kesaj gjuhe te shenjte.

Gjate ketij viti Shtepia Botuese Argjiro ka botuar rreth 15 libra dhe ka investuar qe viti pasardhes te kete nje prurje me te larte botimesh.

Shtepia Botuese Argjiro dhe stafi i saj ju uron:
“Gezuar festat e fundvitit!
Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri!
Qofte viti pasardhes nje vit sa me i mbare dhe i begate per ju dhe familjet tuaja!”

Sugjerime per faqen

Pershendetje, sic e shikoni faqja tani ka nje design te ri dhe do me pelqente qe te mirrja nje ide ose nje sugjerim nga ana juaj ne lidhje me faqen. Cfare mendoni se mund te permiresohet, ose cfare duhet te permiresohet me patjeter? Cfare opsionesh mendoni se mund te shtohen ne faqe? Do me pelqente qe te ishit te lirshem ne komentet tuaja, mund te komentoni lirisht. Do preferoja me shume te degjoja kritikat se sa fjale te mira se e di dhe vete qe ka ende shume pune qe dhe une vete te ndihem mire me kete faqe. Po shoh se dita dites po shtohen anetaret e regjistruar ne blog dhe me behet qejfi por do deshiroja qe ky komunitet te ishte me aktiv. Do me pelqente qe secili nga ju te postonte ndonje artikull, mundesisht qe e ka shkruajtur vete, ose mjafton te komentoni ne postime. Aktualisht te gjithe anetaret jane regjistruar ne rolin e Kontribuesit, qe do te thote se postimet tuaja para se te shfaqen per publikun e gjere do te moderohen nga une ne kuader te ruajtjes se imazhit te faqes.

Biografia – Kozeta Zylo

Ka lindur në Tepelenë, nga prindërit Brahim dhe Liri Gjoni, një familje Mezhgoranase, me tradita patriotike dhe arsimdashëse.
Pasi diplomohet në Universitetin e Elbasanit “Aleksander Xhuvani” për Gjuhë dhe Letërsi (1979), punoi si mësuese e Letërsisë shqipe dhe botërore në disa gjimnaze të Tiranës, ndërkohë kryen dhe studimet pasuniversitare në Universitetin e Tiranës. E spikatur që në vitet 80-te për prirjet dhe qëndrimet e saj jo konformiste, K.Zylo u përfshi energjikisht në proceset demokratike që çuan në rënien e komunizmit.
Mori pjesë aktive në krijimin e Partisë Demokristiane të Shqipërisë dhe që nga themelimi ishte në kryesinë e Partisë Demokristiane të Shqipërisë.
Në vitet 1994-1995, u zgjodh Sekretare e Përgjithshme e saj.
Është dalluar si një mësuese e apasionuar dhe mjaft aktive në shtypin e përditshëm e periodik, organizatore dhe regjisore spektaklesh të rinisë, etj.
Në shkurt të vitit 1997, me shpërthimin e trazirave social-politike në Shqipëri, emigron në ShBA (New York), ku integrohet në shoqërinë e atjeshme, vazhdon kualifikimet në kolegj, emërohet Këshilltare e studentëve në BramsonORT College (2000-2004). Punoi si pedagoge disa vite në Globe Institute of Technology në Manhattan, dhe tani është e punësuar nga Bordi i Edukimit të New Yorkut.
Shquhet ndër veprimtaret më aktive në komunitetin shqiptaro-amerikanë, ku është e zgjedhur zv/Presidente e org.së gruas shqiptaro-amerikane në New York.
Përfaqësuese e medias pranë Institutit “Gjergj Kastrioti Skanderbeg” në New York.
Sekretare për shtypin në shoqatën e Shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë në USA.
Eshtë korrespodente e gazetës “Illyria” në USA dhe në disa media.
Bashkëpunëtore për vite me radhë në TV “Albanian Culture” në USA.
Ka organizuar për vite radhazi së bashku me bashkëshortin e saj Qemal Zylo, ditën e Flamurit si dhe veprimtari të tjera atdhetare, kulturore si dhe për Kosovën.
Përmes veprimtarisë së saj të dendur, si dhe krijimtarisë së kahershme publicistike, letraro-artistike, veçanërisht në poezi, K.Zylo ka fituar respektin e studentëve shqiptarë në New York, të komunitetit shqiptar në SHBA etj.
Është e martuar me Z. Qemal Zylo dhe ka dy vajza, Valbonën dhe Klodianën.

Çmimet

1. U shpall gruaja e vitit 2008 në New York
2. Çertifikatë nga Lidhja e Shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane për një kontribut të shquar në Letërsi
3. Çertifkatë nga Shoqata e Dibranëve ne Amerikë për ditën e Mësuesit
4. Çertifikatë nga Akademia e Shkencave ne NY për një punë të palodhur në Media
5. Çertifkatë nga TV “Kultura Shqiptare” për një bashkëpunim të ngushtë me TV dhe mirënjohje për Komunitetin.
6. Çmim nga revista “Fotjon art”
7. I jepet titulli si Personalitet i Shquar i Kulturës Mbarëkombëtare nga shoqata mbarëkombëtare I. Qemali Vlorë.

Libra të botuar

1. Monumenti i Lotit (2005)
2. Pranverë pa Mimoza (2006)
3. Mjelmat po te vijne (2008)
4. Bashkautore në Antologjinë “Perëndim i malluar”
4. Bashkautore në librin: “Kur e lë zogu folene”
5. Bashkautore në librin: “Itaka e fjalës”
5. Redaktore në antologjine “Zemra Prinderore”
6. Bashkautore në librin: “Antologie de poezie”